Home > Achievements > 2019 > Student Achievements

Student Achievements

Athletics 

  • AKIRA/SWIFT Goh Teck Phuan Memorial Age Group Road Relay Championships 2019

    - Under 10 Girls (500m): 3rd
    - Under 10 Boys (500m): 3rd

  • AKIRA/SWIFT Goh Teck Phuan Memorial Age Group Cross Country Championships 2019

    - Under 9 Boys (500m): Janesh Ravindren (2nd)

  • Singapore Primary School Council National School Games Track & Field Championships 2019

    - 'A' Division Boys (200m): Mohamed Shah Haziq Bin Samsuri (1st)*
      * new national record  


Rope Skipping

  • National Primary Schools Rope Skipping Competition 2019

EventParticipant(s)Achievement
OverallSenior Boys3rd
 Individual (Speed)
Senior Boys
 Ong Chen Siang 3rd
 Individual (Speed)
Senior Girls
 Loh Zhi Yi
Lei Yiqing Jazebelle
 Silver
Bronze
 Individual (Speed)
Junior Boys
 Chia Yi Heng
Lim Chin Hui
Bronze
Bronze
 Individual (Speed)
Junior Girls
 Shyanne Tan Bronze
Individual (DoubleDutch) 
Senior Boys 
 Ong Chen Siang
Lee Wei Kang
Jayden Kwan
Soon Yi Chen
 
1st
Individual (DoubleDutch)
Senior Mixed
Jaydon Sim
Kendrick Tiong
Jasira
Goh Jia Rong

4th
 Individual (DoubleUnder)
Senior Girls
 Lei Yiqing Jazebelle
Loh Zhi Yi
 Bronze
 Bronze
 Individual (DoubleUnder)
Junior Boys
 Lim Chin Hui Bronze
 Individual (DoubleUnder)
Junior Girls
 Claudia Teoh
Yeo Yu Xi Shayenne
 3rd
Bronze
 Individual (SpeedRelay)
Senior Mixed
 Jaydon Sim
Kendrick Tiong
Jasira
Goh Jia Rong
 
4th
 Individual (SpeedRelay)
Junior Girls
Claudia Teoh
Pang Si En, Joey
Elisa Qi
Ong Kai Ting
Shyanne Tan 
 

3rd
 Individual (SpeedRelay)
Senior Boys
 Ong Chen Siang 1st


Boys' Brigade

  • J M Fraser Award for Excellence 2019 (YOA 2018) 
    Gold Honour Roll

  • Adventure Quest 2019
    Gold Honour Roll (Overall)

  • Best Boy Award 2019
    Han Qi Li (P6-8)


Girls' Brigade

  • Girls' Brigade Company Award (YOA 2018)
    Gold Award

  • Junior Brigadier Brooch Award 2019
    1) Loh Jia Xuan (P6-5)
    2) Abigail Ariston Joy (P6-8)


Media Club

  • IDA Series Competition 2019: Junior Maker (Microbits)

    1) Team comprising of Tay Yu Yang, Justin Teo and Anthon Kwei clinched the Design Award

    2) Team comprising Ayden Yeo, Asher Long and Axl Ong clinched the Judges' Special Mention Award


Singapore Youth Festival Art Exhibition

Our Primary 1 and Primary 2 students' artwork, titled "What If Singapore Is Not What It Is Today?" was recently selected for the SYF Art Exhibition, which was held at the National Museum of Singapore from 6 to 21 July 2019. Well done, GMS(P) students!